Flag Counter

Úvod / / 2011

2011

4.ročník výstupu na Sinú 4.ročník výstupu na Sinú

Dňa 9. júla 2011 organizovala obec Svätý Kríž IV. ročník výstupu na Sinú. Zraz účastníkov bol pri chate Fialka, kde všetkých privítal starosta obce Dušan Matejka. Výstupu sa zúčastnilo v hojnom počte tak miestne obyvateľstvo, ako aj  občania okolitých obcí. Všetci zvládli náročný výstup aj zostup bez nehody. Na vrchole Sinej bolo odovzdaných 109 „Pamätných listov“ účastníkom tohto výstupu, čo im bude pripomínať tento krásny, napodiv neupršaný deň. Najstaršími účastníkmi výstupu boli p.  Jozef Chmúra  a najmladším účastníkom výstupu bol jeho vnuk Tomáš Chmúra. Ako prví vrchol Sinej dosiahli 10-ročný žiak Filip Pastrnák so svojou mamou Jankou. Účastníci výstupu boli nadšení nádherným výhľadom z vrcholu Sinej. Potom už na všetkých v základnom tábore čakalo chladené čapované pivo, kofola a výborný guláš. Všetci boli nadmieru spokojní, nasýtení a osviežení. Ďalej sa pokračovalo  pri hudbe a speve a v dobrej pohode  sa táto akcia zdarne skončila.

Fašiangová sobota Fašiangová sobota

Už si ani nevieme predstaviť fašiangovú sobotu v našej obci bez zabíjačkových špecialít, dobrej kapustovej polievky, ochutnávok ďalších liptovských špecialít ako liptovské droby, hriatô, babka a  grilované dobroty. Toho roku nám mimoriadne dobre prialo aj počasie, čo prispelo k hojnej návštevnosti tohto podujatia, čím sme sa  dôstojne rozlúčili s časom veselosti, plesov a zábav. Toto si zobral k srdcu starosta  obce Svätý Kríž spolu s poslancami obecného zastupiteľstva a pripravili na 5. marca. v spolupráci so Základnou školou, materskou škôlkou a jednotou dôchodcov pre miestnych občanov, deti aj hostí veselú fašiangovú sobotu, čo ocenili najmä gurmáni a labužníci. Program sa začal maskovým sprievodom dedinou za účasti speváckej skupiny Chabenec z Dúbravy.  Po obede pokračovala zábava detským karnevalom, detskými súťažami a ocenením  masiek. Všetko to vyvrcholilo pochovávaním basy, ktoré nám predviedol ochotnícky divadelný súbor z Ľubele.  Na záver prebehlo vylosovanie tomboly s veľkým nadšením nad množstvom cien od sponzorov, ktorým patrí poďakovanie. Program nadchol všetkých prítomných, hlavne mládež.
Toto podujatie  bolo zorganizované na patričnej úrovni, čo dokazovala všeobecná spokojnosť a dobrá nálada. Veľké poďakovanie patrí  všetkým, ktorí sa pričinili o túto vydarenú akciu.
Nech tieto zvyky  si zachová aj naša mládež a odovzdajme túto tradíciu pre ďalšie pokolenia.