Aktuality
1.2.2022
Mesiac bez kvapky alkoholu
#suchyfebruar
Prijmi výzvu a obráť list!
Pravidlá sú jednoduché. Celý február ani kvapku alkoholu. Účastníci “Sucháča” sa môžu zaregistrovať k výzve na stránke www.suchyfebruar.sk. “Každý registrovaný účastník dostane našu knihu, ktorá ho prevedie mesiacom na suchu. Registráciou ľudia podporia nielen kampaň, ale hlavne ďalšiu činnosť neziskovky Suchej únor na poli osvety, vzdelávania a prevencie rizikového chovania,” dopĺňa za organizátorov Petr Freimann.
Aktuálna situácia na Slovensku a spotreba alkoholu v Európe
Na Slovensku žije 400 000 ľudí závislých od alkoholu, každý rok pribudne 6 000 ďalších. 11,5 l čistého alkoholu za rok pripadá na Slovensku na osobu staršiu ako 15 rokov, v prepočte s vynechaním úplných abstinentov - je až 16,6 l čistého alkoholu na osobu za rok. Podľa WHO tak zaraďujeme Slovensko, čo sa týka spotreby alkoholu, na 18. najhoršie miesto v európskom regióne (celkovo 53 štátov). V spomínaných údajoch nie je započítaná spotreba nelegálne vyrobeného alkoholu. Na psychiatrických oddeleniach posteľových zdravotníckych zariadení bolo roku 2019 pre duševné poruchy a poruchy správania uskutočnených 44 070 hospitalizácií z toho najviac (až 26,5 %) si vyžiadala práve diagnóza F 10 Porucha psychiky a správania zapríčinená užívaním alkoholu.
V súčasnosti sa koncentruje pozornosť aj na spotrebu alkoholu počas jedného posedenia, tzv. nárazové pitie (binge drinking). Je to nestriedme pitie definované ako 5 a viac pohárikov na jedno posedenie. Takýto spôsob pitia sa považuje za vysoko rizikový, vyskytuje sa najmä u mladých. Na Slovensku takto pije až 63 % mladých ľudí pijúcich alkohol vo veku 15-19 rokov, celkovo 52,3 % ľudí pijúcich alkohol. Priemerný vek prvého kontaktu detí s alkoholom je 10 rokov. Alkohol sa na Slovensku podieľa až na 8,3% všetkej chorobnosti a úmrtnosti. Úmrtia spôsobené, alebo značne ovplyvnené alkoholom pitím alkoholu sa radia na Slovensku na 2. miesto, hneď po ischemickej chorobe srdca.
Pozitívny efekt mesiaca na suchu pre 53 % účastníkov
Suchý február umožňuje účastníkom dať si na jeden mesiac od alkoholu odstup. Vďaka tomu môžu zistiť, ako veľmi svoje pitie ovládajú a ako veľmi alkohol ovláda ich. Z výsledku Testu nezávislosti vytvorenom v spolupráci s NUDZ (vo februári 2020 ho vyplnilo v ČR cez 20 000 osôb) vyplynulo zo vzorky 700 účastníkov, že 4 mesiace po akcii zmierni svoje pitie až 53% “sušičov”.
Mesiac bez alkoholu prináša aj celú škálu benefitov. “Efekt abstinencie, aj keď len krátkodobej, pochopiteľne zaregistrujú hlavne ľudia, ktorí pijú alkohol pravidelne a často. Po mesiaci sa zlepší nielen funkcia pečene a psychický stav, ale nápadne sa pozitívne premení aj vonkajší vzhľad,” vysvetľuje Ladislav Csémy z NUDZ.
Čo prinesie Suchý február jeho účastníkom?
Okrem všetkých informácií pre účastníkov akcie je na webe www.suchyfebruar.sk možné nájsť tiež komplexný on-line test, ktorý môže poskytnúť záujemcom ďalší pohľad na to, ako na tom s pitím naozaj sme, a tiež kontakty na možné zdroje pomoci.
Koronovírus a alkohol
Ročník 2021 bude prebiehať pod vplyvom protipandemických opatrení, ktoré majú na spotrebu alkoholu významný vplyv. Téma sa zatiaľ stále skúma, ale podľa dostupných štúdií sa zdá, že u umiernených konzumentov má karanténa na spotrebu alkoholu skôr pozitívny dopad – v zmysle zníženia spotreby. U ľudí, ktorí sa pohybujú v kategórii rizikového a problémového pitia, má pandémia úplne opačný dopad. “Dôvody ešte presne nepoznáme, a môže ísť o dopad sociálnej izolácie, úbytok vonkajších podnetov a možností seberealizácie, alebo aj ťažšie dostupnej pomoci o duševné zdravie či celková úzkosť z pandémie,” vysvetľuje za Suchý Február Petr Freimann. O niečo horšiu štartovaciu pozíciu majú tí, ktorí pijú viac doma a menej v baroch a pohostinstvách. To často platí aj pre ženy. O to väčšia bude tento rok Suchý február výzva. Trúfate si prijať hodenú rukavicu?