Aktuality
12.4.2022
12. APRÍL - človek vo vesmíre
Dokument ...TU
Deň pred štartom, 11. 4. 1961 sa kozmonauti dozvedeli, že prvým kozmonautom bol vymenovaný Jurij Alexejevič Gagarin a jeho náhradníkom bude German Stepanovič Titov. V noci napodiv pokojne spali v zrube v blízkosti kozmodrómu Bajkonur, z ktorého mal druhý deň ráno jeden z nich odštartovať. Hneď vedľajší zrub patril šéfkonštruktérovi Sergejovi Koroljovovi, ktorý stvoril celý ruský kozmický program.
Ráno 12. apríla 1961 obidvoch kozmonautov ovešali lekárskymi senzorami, obliekli ich do kombinéz a skafandrov a odviezli na Bajkonur, kde už stála pripravená raketa s kozmickou loďou Vostok 1. Pred nástupom do rakety ešte Gagarin predniesol krátky pozdrav. Dlhú predštartovú prípravu mu krátili vysielaním pesničiek. Niekoľko minút pred štartom bol Gagarin povýšený z poručíka na majora. Štart. Gagarin stihol ešte povedať "Nu pajechali!", čiže Tak poďme.
Po troch minútach sa dostal na obežnú dráhu Zeme s výškou 181 km až 327 km. Jeho jediný oblet Zeme trval 90 minút. Gagarin zaznamenával svoje dojmy na magnetofón. Zaujímavým zistením bolo, že dokázal na povrchu rozoznávať aj malé detaily, ako domy a polia. Nad Atlantickým oceánom sa jeho loď pomocou manévrovacích trysiek otočila, aby pri zostupe bol otočený chrbtom k smeru letu. Takto môže kozmonaut lepšie znášať veľké, až osemnásobné preťaženie pri prelete atmosférou. Vo výške 7 000 m sa podľa plánu katapultoval a pristál na vlastnom padáku. Takto pristávali kozmonauti na všetkých Vostokoch, pretože ešte nebol dopracovaný pristávací systém. Prázdna kabína pristála na padáku opodiaľ. Gagarin pristál na poli pri obci Smelovka, zakrátko sa sem zbehli miestni obyvatelia, ktorí sa o lete človeka do vesmíru už dozvedeli z rádia. Ešte v tento deň tu vzpriamili drevenú tabuľu. Neskôr postavili malý kamenný pamätníček. Dnes sa na mieste pristátia prvého človeka z vesmíru týči obrovský 40 metrový kolos z titánu.